добре дошли в моя уебсайт

Размножаване

Глоксиния се размножава по няколко начина: чрез семена, листа, дръжки от цветоноси, стъблени резници и  разделяне на грудка.

Размножаване

Размножаване чрез листо

Този метод е най-често използван, тъй като е най-лесен. Листото трябва да е от основата на растението, не е желателно да се вземат млади листа от най- горните. Най-подходящия момент е в началото на цъфтеж. Първо трябва да подберем здраво листо. След това подрязваме дръжката под ъгъл с остра ножица на дължина около 4 см.Тука има два начина: във вода или направо във почва. Процеса на вкореняване е практически еднакъв, но аз предпочитам да вкоренявам първо във вода, за да съм сигурна, че се е образувала грудка. Водата трябва да е престояла или преварена със стайна температура. Водата не се сменя а само се долива. След около 2-3 седмици, грудкaта и корените се появяват. Тогава засаждаме във влажна, рохкава и пропусклива почва. Равни количества листовка, торф и пясък.

Размножаване

Размножаване чрез дръжка от цветонос

Този метод използвам от пролетта до есента, понеже е най-безболезнен за самото растение. Дръжките  са значително по голям брой от листата, и по този начин напълно се запазват особеностите на майчиното растение, при размножаване на хибриди.  Необходимо е само да прецъфти цветът и веднага отрязваме дръжката, още преди да е изсъхнала. Поставяме я във вода, както при листата, желателно е да не опира стените на съда. След около месец, когато образува  коренчета я засяваме във влажна почва на около 1,5-2 см. Трябва да отбележа, че не винаги се получава вкореняването по този начин.

И при двата начина много често ми се е случвало, след известно време дръжката или листото да изсъхнат още преди да се е появило ново растение, но не се отчайвайте. Нали сме видели, че има грудка. Ако сме поливали правилно значи растението е просто в покой. Макар, че е рисковано толкова малки грудки да се преспиват.

Размножаване

Размножаване чрез листни резници

По този начин можем да получим значително по-голям брой растения. Листото се нарязва на три части: долна, горна и средна част, като дръжката се премахва. Засяват се в предварително навлажнен, рохкав и пропусклив субстрат. След това ги поставяме в парник с температура около 22-25 ° С и редовно овлажняваме.

Размножаване

Размножаване чрез стъблени резници

Ако грудката образува много странични издънки или просто се счупи някоя, тогава можем да вкореним целия резник. Стъбления резник направо поставям във влажна почва, на светло но в никакъв случай на слънце. Полива се умерено след като засъхне горния слой почва. По този начин ще имаме цъфтящо растение още същия сезон.

Размножаване

Размножаване чрез разделяне на грудката

Този метод на размножение е много болезнено за самото растение. След разделяне на грудката, глоксинията дълго време се аклиматизира и може да се разболее. Но понякога  просто нямат друг избор. Ако видим мухъл, то трябва да се реже до здрава тъкан. Разрязването на грудката трябва да бъде с остър нож, който предварително е дезинфектиран. Разреза трябва да се напудри с активен въглен и се поставя в почва. Полива се много внимателно, защото ако преполеем това може до доведе до загниване на грудката.

Размножаване

Размножаване от семена

Имайте предвид, че трябва да се въоръжите с търпение – семената покълват за около 2 месеца, а до цъфтеж ще почакате още около 7 месеца. Този начин се използва когато искаме да се сдобием с много и разнообразни растения. Изкуствено опрашваме различни сортове. Семената съзряват за около 2 месеца. Най-добре е да се сеят на пролет, февруари-март месец при температура около 20 градуса. Почвата трябва да е предварително навлажнена и обеззаразена. Аз я поливам с топсин. Семената на глоксинията са много малки и затова се поставят отгоре и съвсем леко се посипват с почва, а може дори и да се оставят само на повърхността. След това се покриват с найлон или прозрачен капак/парник/. Поставете съда със семената на топло и светло място. Трябва редовно да се проверява влажността и когато почвата изсъхне да се пръскат с пулверизатор. Семената покълват след около 2 седмици, но понякога и до месец. След поникването, след около 10-14 дни постепенно отстраняваме парника. Това става като всеки ден отваряме за по-дълго  време.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.